In drie lessen en evenzoveel excursies maken twintig cursisten kennis met de wereld van insecten. De cursus wordt gezamenlijk georganiseerd door IVN Cranendonck/Weert.
Deelnemers leren de belangrijkste insectengroepen herkennen én krijgen inzicht in hun leefwijze.
Volgens de cursusleiders Wiel Zentjens / Annemiek van Dijk is de cursus laagdrempelig, leerzaam en geschikt voor jong en oud. Tijdens de lessen krijgen deelnemers praktische tips en bereiden zij zich voor op de excursies. Onder hun leiding trekken zij vervolgens de natuur in om insecten in hun eigen omgeving te ontdekken.
Op dinsdag 17 maart vond de eerste theoriebijeenkomst plaats. Enkele dagen later, op zaterdag 21 maart, gingen de cursisten al het veld in. Onder ideale weersomstandigheden bezochten zij de insectenmuur bij het educatief plein en de Looserplas in Budel-Dorplein.
Tijdens deze excursie konden deelnemers de insecten uit de theorieles in het echt spotten. Zo werden onder andere de aardhommel, dambordvlieg, koepelnestmier, metselbij, mierenleeuw en vleesvlieg waargenomen. Deze en nog veel meer soorten blijken gewoon in Budel-Dorplein te leven.
De cursus is verspreid over de maanden maart, juni en augustus. Hierdoor komen verschillende insectensoorten in hun habitat aan bod. De cursisten leren niet alleen herkennen, maar ook hoe insecten leven, zich voeden en voortplanten. Daarnaast is er aandacht voor hun natuurlijke vijanden en de relatie met hun leefomgeving.
“Het is echt bijzonder hoeveel soorten solitaire bijen er in Budel-Dorplein zijn,” aldus een van de cursusleiders. “Voor cursussen bij andere IVN-afdelingen moeten we vaak lang zoeken naar plekken met solitaire bijen. De rijkdom die hier te vinden is, is echt uitzonderlijk.”
In Nederland komen ongeveer 350 bijensoorten voor, waarvan het merendeel in de grond nestelt. Tijdens de excursie in Budel-Dorplein werden begin maart al 21 soorten waargenomen. De cursusleiders waren verrast door deze grote diversiteit en kozen daarom bewust voor deze locatie.
Wie zoveel soorten bijen tegenkomt, wil ze natuurlijk ook kunnen onderscheiden. Precies dat is wat deze cursus biedt.



Foto’s: Liesbeth de Jonge
Voor nog meer foto’s zie onderstaande links naar waarnemingen (door Wiel Sentjens en Annemiek van Dijk) van insecten in Budel-Dorplein.
Waarneming foto’s Annemiek van Dijk
Waarneming foto’s Wiel Zentjens







Written by admin
Leave a comment